فروش بدون ضابطه خودرو در ایران

بدون دیدگاه

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید


شاید یک بازار آزاد و رقابتی نیازی به کنترل و نظارت سخت‌گیرانه نداشته باشد اما برعکس آن در بازار انحصاری خودروی ایران، به شدت بی‌نظمی، عدم نظارت، سودجویی و بی‌قانونی موج می‌زند. کافیست نگاهی به پیش‌فروش‌های خنده‌دار و بدون ضابطه، آمار بالای شاکیان پرونده‌های پیش‌فروش و خسارت‌دیدگان بنگاه‌های به اصطلاح لیزینگی بیاندازید.

vaam-khodro-cartoon
امید رضایی، عضو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌‌سازان کشور در گفت‌وگو با رادیو اقتصاد گفت: پیش‌فروش خودرو بدون ضوابط و شرایط خاص و به تعبیری مبهم در هیچ جای دنیا سابقه ندارد، بلکه این سبک فروش برای نخستین بار در ایران اتفاق می‌افتد. بخشی از این داستان ناخواسته است یعنی تا زمانی که صنعت خودرو کشور دولتی و به‌صورت انحصاری دنبال می‌شود، از این اتفاقات در آینده هم خواهیم داشت. وی ادامه داد: همچنین تا زمانی که قیمت خودرو در قالب شورای رقابت به‌عنوان یک کالای انحصاری تعریف می‌شود اختلاف فاحش قیمت بین کارخانه و بازار آزاد متصور است.

حجم زیادی از خودرو امروز در کف کارخانه‌ها وجود دارد که با کسری قطعه مواجه هستند. وی افزود: بخش عمده این چالش کمبود قطعه بابت عدم تأمین یعنی جابه‌جایی پول و تخصیص ارز است. رضایی گفت: ارز اختصاصی به صنعت خودرو در حال حاضر نیمایی و در برابر مبنای محاسباتی قیمتی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی است یعنی تخصیص ارز به قطعه‌ساز ۹ هزار و ۲۰۰ و در عوض فروش قطعه به خودروساز با عدد ۴ هزار و ۲۰۰ تومان صورت می‌گیرد؛ چون هنوز الزامی از سوی دولت برای اصلاح قیمت خودرو صورت نگرفته است.

  • تأثیر تحریم بر کیفیت خودروهای داخلی

مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران گفت: تحریم‌های اقتصادی در کاهش کیفیت و اجرای طرح‌های استانداردسازی روی خودروهای تولیدی ساخت داخل کشور تأثیرگذار است.

پیمان پیرایش افزود: ۸۵ عنوان مراحل استاندارد‌سازی با معیارهای روز برای ساخت خودرو داخلی برنامه‌ریزی شده است که تحریم‌های اقتصادی، عملیاتی کردن این برنامه را با چالش مواجه می‌کند. وی خاطرنشان کرد: ۶۳ عنوان طرح استاندارد‌سازی روی خودروهایی که از قبل امکان تولید داشتند در حال انجام است و ۲۲ برنامه استاندارد‌سازی دیگر در آینده نزدیک اجرایی می‌شود. مدیرکل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: نشست‌های تخصصی متعددی برای اجرای طرح‌های مهم برای کیفیت‌بخشی کالاهای تولیدی در حال انجام است و مسیر ورود به بازارهای معتبر جهانی از استاندارد می‌گذرد.

شما مخاطبين عزيز سايت تک مهر از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان

مشخصات

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها