تفاوت لاستیک یخ شکن و زنجیر چرخ

»<<─##●|●|●##>>─«جدید ترین اخبار را از سایت مجله خودرو دنبال کنید و این مطالب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید امیدوارم از مطالب این سایت لذت برده باشید»───##●|●|●##───«

تفاوت لاستیک یخ شکن و زنجیر چرخ چیست و کدام بهتر است

تفاوت لاستیک یخ شکن و زنجیر چرخ

سلام خدمت مخاطبين گرامی مگ کارز پستی بسیار کارآمد درباره ی تفاوت لاستیک یخ شکن و زنجیر چرخ را فراهم کردیم امیدوارم بخونید و استفاده کنید ا زاین آموزش و بفرستید برای دوستاتون که اونام ممطالعه کنن و همچنین خواهشمندم با نظرات و پيشنهادات خودتون مارو ياری کنید.

علاوه بر زنجیر چرخ، گونه ای از لاستیک ها هستند که با نام لاستیک یخ شکن شناخته می شوند و برخی معتقدند که از زنجیر چرخ بسیار بهتر بوده و استفاده از این لاستیک ها بر زنجیر چرخ ارجحیت دارد.

با ما در ادامه همراه باشید تا در رابطه با این لاستیک ها اطلاعات بیشتری را ارائه کرده و به مقایسه استفاده از این لاستیک ها و استفاده از زنجیر چرخ بپردازیم.

انواع زنجیر چرخ

زنجیر چرخ ها در بازار انواع متفاوتی دارند که از جمله آن ها می توان به زنجیر چرخ معمولی، زنجیر چرخ ضربدری، زنجیر چرخ ژله ای یا پلیمیری، زنجیر چرخ تسمه ای و زنجیر چرخ تسمه ای یخ شکن و سایر موارد اشاره کرد.

این زنجیر چرخ ها دارای رده های قیمتی متفاوتی هستند اما در نهایت وظیفه همه آن ها یکسان است و وظیفه دارند تا در شرایط جاده یخبندان یا برفی، از لغزیدن و سر خوردن خودرو، جلوگیری کنند.

تفاوت لاستیک یخ شکن و زنجیر چرخ

لاستیک یخ شکن چیست؟

همانطور که اشاره شد، لاستیک یخ شکن نوعی تجهیزات رانندگی در شرایط زمستانی محسوب می شود که تقریبا همان کارایی زنجیر چرخ را دارد.

این لاستیک ها با تفاوت هایی که در طرح و شکل آج ها و مواد تشکیل دهنده خود دارند، رانندگی در شرایط برفی و یخبندان را ساده تر کرده و می توانند یک گزینه مناسب برای رانندگی در فصل زمستان و جاده های یخ زده، محسوب شوند.

لاستیک یخ شکن دقیقا همان وظیفه ای را دارد که زنجیر چرخ دارد و به طور کلی مانع از لیز خوردن خودرو در شرایط نامساعد جاده ای می شود.

این لاستیک ها تنها برای رانندگی در شرایط برفی و یخبندان طراحی شده است و استفاده از آن ها در شرایطی که نیازی به آن ها نباشد، ممکن است عمر مفید این لاستیک ها را کاهش دهد.

مطلب مرتبط: مزایای بالانس چرخ های خودرو و اهمیت بالانس کردن چرخ ها

هزینه خرید لاستیک های یخ شکن در مقایسه با استفاده از زنجیر چرخ، بسیار بالاتر است و همین موضوع یکی از عواملی است که باعث شده است تا رانندگان به تهیه و استفاده از این لاستیک ها، علاقه کمتری نشان دهند.

البته در مقایسه با زنجیر چرخ، لاستیک های یخ شکن یک سری مزایا و معایب نیز دارند که در ادامه به بررسی آن ها نیز پرداخته ایم.

اصلی ترین تفاوت لاستیک یخ شکن با لاستیک های معمولی، در طرح آج های لاستیک است. طرح آج در لاستیک یخ شکن به گونه ای است که بیشترین اصطکاک ممکن را با زمین داشته باشد و به سادگی سر نخورد.

همچنین در برخی از مدل های این لاستیک ها، شاهد بکارگیری یک سری زائده های فلزی در روی لاستیک هستیم که سبب می شوند در هنگام حرکت در جاده های یخ زده و برفی، اصطکاک بیشتری ایجاد شود و در نتیجه لاستیک روی برف سر نخورد.

تفاوت لاستیک یخ شکن و زنجیر چرخ

تفاوت لاستیک برفی یا زمستانی با لاستیک چهار فصل و معمولی

نوع مواد بکار رفته برای ساخت لاستیک های یخ شکن نیز متفاوت بوده و معمولا از موادی در این لاستیک ها استفاده می شود که در دماهای بسیار پایین نیز بتوانند با سطح زمین اصطکاک داشته باشند.

این لاستیک ها برای رانندگی در مناطقی که بسیاری از روزهای سال را در سرما و یخبندان می گذرانند بسیار مناسب بوده و از طرفی برای استفاده دوره ای در زمستان نیز مناسب هستند.

لاستیک یخ شکن بهتر است یا زنجیر چرخ؟

در پاسخ به این سوال، نمی توان پاسخ صریحی داشت. لاستیک های یخ شکن در مقایسه با زنجیر چرخ از یک سری مزایا و معایب برخوردارند که استفاده از این لاستیک ها یا عدم استفاده از آن ها را به عهده خود راننده قرار می دهد.

لاستیک های یخ شکن در مقایسه با زنجیر چرخ از قیمت بالاتری برخوردارند اما در مقایسه عملکردی در زمستان چندان تفاوتی با زنجیر چرخ ندارند.

یکی از اصلی ترین مزایای لاستیک یخ شکن کم صدا بودن آن است. اگر شما تاکنون از زنجیر چرخ استفاده کرده باشید، حتما صدای آزاردهنده آن را در هنگام حرکت در سطوحی که برف زیادی ندارند، شنیده اید.

لاستیک های یخ شکن فاقد صدای این چنینی بوده و در هنگام حرکت حتی در سطوح خشک و بدون برف نیز، صدای بسیار خفیفی ایجاد می کنند

استفاده از لاستیک یخ شکن یا استفاده از زنجیر چرخ؟

از دیگر دلایل ارجحیت لاستیک یخ شکن نسبت به زنجیر چرخ، استفاده از آن در سرعت های بالا و حتی در جاده های خشک و بدون برف است.

شما می توانید این لاستیک ها را با شروع اولین برف زمستانی روی ماشین خود بسته و تا پایان زمستان آن ها را تعویض نکنید، در حالی که زنجیر چرخ را باید پس از خشک شدن زمین باز کرد.

تفاوت لاستیک یخ شکن و زنجیر چرخ

تفاوت لاستیک یخ شکن و زنجیر چرخ چیست

از طرفی شما با این لاستیک ها می توانید سرعت خودرو را تا صد کیلومتر در ساعت در شرایط جاده ای خشک نیز افزایش دهید اما در زنجیر چرخ امکان چنین عملی وجود ندارد و باید تا حد امکان با سرعت کم رانندگی کنید.

اما مهمترین دلیلی که بسیاری از افراد استفاده از زنجیر چرخ را ترجیح می دهند، قیمت کم این تجهیزات نسبت به لاستیک یخ شکن است.

علاوه بر این باز و بست لاستیک های یخ شکن نسبت به زنجیر چرخ بسیار وقت گیر تر بوده و لازم است که هر بار زیر ماشین جک زده و لاستیک ها را تعویض کنید. اما چون این لاستیک ها قابلیت استفاده در شرایط هوای خوب را نیز دارند، چندان نیاز نیست که هر بار باز و بسته شوند.

نکته دیگری را که در خرید لاستیک های یخ شکن باید به یاد داشته باشید این است که این لاستیک ها نیز از قاعده عمر مفید لاستیک ها مستثنی نبوده و پس از مدتی منقضی می شوند.

لذا استفاده از آن ها در مناطقی که زمستان طولانی مدت یا سختی ندارند، چندان به صرفه نخواهد بود. چراکه لاستیک ها بدون اینکه استفاده شوند، منقضی شده و هزینه ای که برای آن ها شده است، هدر می رود.

لاستیک یخ‌ شکن با تفاوت‌هایی که در شکل عاج‌ها و مواد تشکیل دهنده خود نسبت به لاستیک‌های معمولی دارد می‌تواند به جای زنجیر چرخ در هوای برفی مورد استفاده قرار بگیرد.

این نوع لاستیک‌ها مانند زنجیر چرخ عمل کرده و مانع سرخوردن اتومبیل در هوای برفی و یخبندان می‌شوند. تفاوت اصلی لاستیک یخ شکن با تایرهای معمولی در طرح آج آن است.

مطلب مرتبط: مزایا و معایب لاستیک تیوبلس چیست و تفاوت لاستیک تیوبلس و تیوب دار

آج‌های تایرهای یخ‌ شکن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بیشترین اصطحکاک ممکن را با زمین داشته باشد و مانع سرخوردگی خودرو شود.

همچنین این نوع تایرها بر روی خود تعدادی زائده فلزی میخ مانند دارند که باعث می‌شود تایر بیشترین چسبندگی به جاده را در مواقع برفی و یخبندان داشته باشد و از سرخوردگی و انحراف اتومبیل بر روی برف و یخ جلوگیری می‌کند.

مزایای استفاده از لاستیک یخ‌ شکن:

  • کم بودن صدای آن نسبت به زنجیر چرخ در حال حرکت
  • قابل استفاده بودن در جاده‌های خشک و هوای صاف
  • استفاده از آن در سرعت بالا
  • هندلینگ بهتر خودرو نسبت به استاده از زنجیر چرخ
  • معایب استفاده از لاستیک یخ‌ شکن:
  • قیمت بالای آن نسبت به زنجیر چرخ
  • زمان‌بر بودن باز و بسته کردن بر روی خودرو

با توجه به اینکه این گونه تایرها فقط در فصل سرما بر روی خودرو قابل استفاده است، خرید آن برای بسیاری از مالکان خودرو مقرون به صرفه نمی‌باشد.

منابع:کارستان

گردآوری و بازنشر: مجله خودرو

مطالب مرتبط:

تنظیم باد لاستیک خودرو چگونه انجام می شود

متوقف کردن روغن سوزی خودرو + دلیل روغن سوزی خودرو چیست

روش تشخیص لوازم یدکی خودرو اصلی و تقلبی

اگر ترمز خودرو برید چه اقداماتی باید انجام داد


»───##●|●|●##───«امدواریم از خواندن این مطلب لذت کافی بره باشید »───##●|●|●##───«

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *